BADANIA I ZDROWIE RASY DEVON REX

                  Chcielibyśmy w małym skrócie w dość przestępny i zrozumiały dla czytelnika sposób przekazać niezbędne informacje o tym jakie badania posiadają nasi podopieczni i jakie powinny być wykonane w dobrze prowadzonej hodowli. To Hodowca dokłada wszelkich starań aby wykluczyć na ile to możliwe potencjalne zagrożenia dla swoich podopiecznych i aby przyszli Nabywcy mieli także pewien pogląd na stan zdrowia swoich pociech, znając badania rodziców a nawet i dziadków malucha. Nadmienię, że pod każdym zdjęciem naszych kotów hodowlanych są wyszczególnione badania jakie koty posiadają z wynikiem wzorcowym!

Zachęcam do krótkiego zapoznania się z opisem badań.

Mamy od zaledwie kilku lat możliwość wykonywania badań genetycznych kotom hodowlanym dlatego zawsze warto i należałoby wykonać badania kotom, które uwzględniamy do rozrodu gdyż one przekazują swojemu potomstwu cechy genetyczne. Oprócz podstawowych badań takich jak grupa krwi kota i FELV/ FIV przed podjęciem ich rozmnażania.

Dostępne badanie genetyczne dla danej rasy jak;
– Congenital Myasthenic Syndrome (CMS)
– Polycystic Kidney Disease (PKD1)
– Devon Rex Coat Devon Rex Coat
– Feline Blood Type Blood type
Oraz inne badania oprócz genetyki to;
– FELV/ FIV
– HCM-certyfikat (echo)
– Badania słuchu metodą BAER (inne nazwy tego samego badania BERA lub ABR).

W małym skrócie, dla zrozumienia i zobrazowania badań;

Congenital Myasthenic Syndrome (CMS):

1. CMS (wrodzony zespół mistyczny) to genetyczne zaburzenie, które prowadzi do wrodzonego osłabienia mięśni u kotów tej rasy.
Choroba ta jest spowodowana mutacją autosomalną recesywną.
Objawy kliniczne obejmują ogólne osłabienie mięśni, szczególnie po wysiłku czy stresie. Koty dotknięte tą chorobą często przyjmują pozycje przypominając wiewiórkę, opierając przednie łapki na jakimś obiekcie, tak jak np. u ludzi przypomina to kucanie podczas duszności, szczególnie zaobserwowane u małych dzieci.
W skrajnych przypadkach koty mogą mieć trudności w oddychaniu lub może wystąpić zapalenie płuc w wyniku aspiracji pokarmu (zachłystowe zapalenie płuc) Często przekłada się to na długość ich życia.
Kot który posiada te badania i jest (n/n) nie jest obciążony wadą, nie ponosi ryzyka jw. i np. związanego z podaniem znieczulenia ogólnego i jego wpływem na mięśnie tylko z samym podaniem leku jak każdy inny preparat.
Koty bez tych badań, będące obciążone CMS i poddane znieczuleniu ponoszą olbrzymie ryzyko związane z podaniem leków (w zakładce WIEDZA-znieczulenie ogólne jest ten temat szeroko opisany) zapoznaj się z nim!
Wspominam o tym gdyż nigdy nie wiadomo czy na przestrzeni lat takowe nie będzie potrzebne (nawet znieczulenie krótkotrwałe wziewne) mnóstwo kotów jak dotychczas nie jest przebadanych w tym kierunku i w zależności od przynależności klubowej nie jest to badanie obligatoryjne.

2. Dziedziczenie
CMS dziedziczy się autosomalnie recesywnie, a to oznacza, że koty muszą odziedziczyć mutację od obu rodziców aby wykazywać objawy.
Test genetyczny może określić u danej jednostki czy jest nosicielem danej mutacji, czy jest czysty (normal lub n/n), nosiciel(jedna kopia mutacji), czy jest dotknięty (ma dwie kopie mutacji)

Wielotorbielowatość nerek (PKD1)

Wielotorbielowatość nerek (PKD) u kotw to dziedziczna choroba, często występująca u kotów ras pokrewnych. PKD powoduje powstawanie torbieli w nerkach, co może prowadzić do niewydolności nerek Jest to autosomalnie dominująco.
Badanie PKD1 jest związane z tą chorobą i pozwala na identyfikacje genetyczną.

Płaszcz Devon Rex Płaszcz Devon Rex

Badanie genetyczne Devon Rex coat pozwala na ocenę charakterystyki sierści u kota rasy Devon Rex. Devon Rex to specyficzna rasa kotów o krótkiej, falistej sierści, która jest miękka i puszysta. Oto, co to badanie może dostarczyć hodowcy:
Typ sierści: Badanie pozwala określić, czy sierść kota Devon Rex jest zgodna z typem charakterystycznym dla tej rasy. Cechuje się ona falistym włosem, który jest miękki w dotyku.
Genetyka: Badanie może wykryć obecność lub brak pewnych genów odpowiedzialnych za cechy sierści, takie jak długość, gęstość i struktura włosów. To pomaga hodowcom w planowaniu hodowli i unikaniu dziedziczonych wad.

W skrócie, badanie Devon Rex coat dostarcza informacji na temat charakterystyki sierści u kota tej konkretnej rasy, co jest istotne dla hodowców i właścicieli tych uroczych kotów. 

Grupa krwi kota (Feline Blood Type Blood type)
To badanie, to ważny krok, który może pomóc w zapewnieniu zdrowia i bezpieczeństwa Twojego futrzanego przyjaciela. Istnieją dwie metody oznaczania grupy krwi u kotów: serologiczna i genetyczna.
Serologiczne oznaczenie grupy krwi:
Ta metoda określa fenotypową grupę krwi (czyli grupę A, B lub AB) na podstawie badania krwi.
Jest to przydatne w przypadku transfuzji krwi, ponieważ koty mogą otrzymywać tylko krew o tej samej grupie.
Transfuzja krwi o niewłaściwej grupie może prowadzić do niezgodności i doprowadza do śmierci.
Genetyczne oznaczenie grupy krwi:
Oprócz serologicznego badania, hodowcy często określają genetyczną grupę krwi swojego kota.
Dlaczego to jest ważne? Ponieważ genetyczne badanie pozwala zidentyfikować ukryte allele, które mogą wpłynąć na grupę krwi potomstwa.
Przykład: Dwa koty z serologiczną grupą krwi A (oba mają ukryty allel b) mogą mieć kociaka z grupą krwi B (genotyp b/b).
Genetyczne oznaczenie pozwala uniknąć niezgodności, takiej jak izoerytroliza noworodków (NI), która może prowadzić do anemii i innych powikłań u kociąt.
Dlaczego warto to wiedzieć?
Poznanie genetycznej grupy krwi pozwala na lepsze przygotowanie do hodowli i minimalizuje ryzyko niezgodności.
Współczesne badania uwzględniają różne warianty genów prowadzące do grup krwi, co pozwala na dokładniejsze określenie grupy krwi u kota

FeLV (Feline leukemia virus) wirus białaczki kotów

Nazywana jest czasem chorobą miłości ponieważ przenosi się poprzez wzajemne mycie, wylizywanie, ocieranie pyszczkami, korzystanie z tej samej miski, jak również w życiu płodowym lub przez mleko matki. Typowe objawy to utrata apetytu, zapalenie dziąseł, gorączka, biegunka, infekcje skóry, infekcje pęcherza moczowego, infekcje górnych dróg oddechowych, infekcje oczu, zaburzenia neurologiczne.
Nie ma skutecznego leczenia, ale odpowiednia opieka może pomóc kotom żyć pełnią życia przez wiele lat.
Warto testować koty, szczególnie w hodowli ważne jest testowanie na oba wirusy, aby zapewnić zdrowie zwierząt.

 

FIV (feline immunodeficiency virus) wirus niedoboru odporności kotów):
Nazywany również “kocim AIDS”.
Przenosi się tylko między kotami.
Występuje w ślinie, krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym, mleku i nasieniu.
Objawy obejmują spadek masy ciała, zapalenie dziąseł, apatię i przewlekłe biegunki.
Nie ma skutecznego leczenia, ale wczesne wykrycie i opieka pozwalają kotom żyć długo.
Koty z FIV nie powinny mieć kontaktu z innymi kotami a tym bardziej nie powinny przebywać w hodowlach, aby nie zarażać innych.
W hodowli kotów ważne testowanie na oba wirusy, aby zapewnić zdrowie i dobrostan zwierząt.

HCM-(echo serca):
Echo serca to nieinwazyjne badanie, które ocenia strukturę i funkcje serca. U kotów rasy Devon Rex może być przydatne w wykrywaniu wad serca, takich jak zwężenie aorty, wady zastawek czy kardiomiopatia.
Regularne badania echo serca pozwalają monitorować zdrowie i wczesne wykrywanie ewentualnych problemów.

 

BADANIE SŁUCHU U KOTÓW BIAŁYCH:
Test BEAR- to określenie odnoszące się do kotów o całkowicie białym umaszczeniu. W hodowli kotów białych to ważne badanie i od zeszłego roku obowiązkowe badanie, które powinno być przeprowadzane. Jest to test słuchu wykorzystujący metodę BAER (Brainstem Auditory Evoked Response) lub BAEP (Brainstem Auditory Evoked Potential). Pozwala on ocenić stan drogi słuchowej u kociąt i kotów dorosłych.
Oto dlaczego to badanie jest istotne:
100% pewność: Metoda BAER/BAEP jest jedyną obiektywną metodą, która daje pełną pewność, czy kot słyszy. Możemy określić, czy jest to głuchota całkowita, częściowa czy jednostronna.
Wczesne wykrycie: Badanie można przeprowadzić już od 6. tygodnia życia kociaka.
Bezpieczeństwo: Dla właściciela informacja o słuchu kota jest kluczowa, ponieważ głuchy kot wymaga szczególnej opieki.
Warto pamiętać, że słuch pełni bardzo ważną rolę u kotów i jest drugim najważniejszym zmysłem po węchu! Od 1 stycznia 2023 roku Hodowcy są zobligowani do badania słuchu w hodowlanych kotów białych.

Zaznaczam także, że Kot biały częściowo słyszący (np. tylko na jedno ucho lub słyszący na jedno ucho, a na drugiej częściowo) jest kotem słyszącym (nie głuchym).

Mam nadzieję, że dzieląc się tymi ważnymi podstawowymi informacjami dokonacie dobrych wyborów w przyszłości!