Rasa Devon Rex jest stosunkowo młoda. W 1960 roku w Buckfastleigh w Devon pojawiła się rasa kotów o skąpym, falistym futrze, podobna do rasy Cornish Rex 10 lat wcześniej. Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, po raz pierwszy zobaczyła w nieczynnej kopalni cynku dziwnego kota o falistej sierści. Po pewnym czasie jedna z kotek urodziła kocięta. W tym miocie był dymny chłopiec z kręconym futrem Kirlee. Wyrósł on na kota o ciekawym wyglądzie i psim charakterze (chodził na smyczy, merdał ogonem). W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się kocięta z kręconym futerkiem. Kocur został skojarzony z własną kędzierzawą córką i to był początek nowej rasy Devon Rex. Koty te krzyżowano z kotami birmańskimi i brytyjskimi w celu poszerzenia materiału hodowlanego. Od 1965 roku koty Devon Rex zaczęły pojawiać się na wystawach kotów angielskich, a w 1967 roku zostały uznane za odrębną rasę przez organizację felinologiczną GCCF.

Tą niezwykłą rasę Międzynarodowe organizacje felinologiczne takie jak FIFe czy WCF rejestrują jako Devon Rex. Organizacje uznające rasę Devon Rex to: FIFe, ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, LOOF, NZCF, SACC, TICA, WCF.

Wygląd kota rasy Devon Rex

Stosunkowo krótka sierść tego uroczego, egzotycznie wyglądającego kota jest falowana lub skręcona. Jego struktura jest szorstka i dość skąpa, natomiast podszerstek jest gęsty. Całkowita grubość sierści na różnych częściach ciała jest jednak różna, a także zależy od pory roku, genów, pokarmu, który kot spożywa i suplementacji. Kot z dużymi uszami i szeroką czaszką przypomina impa. Długi, cienki ogon devona zwęża się jeszcze bardziej w kierunku końcówki i jest pokryty kręconymi włosami. Średniej długości, faliste wąsy wyglądają dość masywnie w porównaniu z małą głową. Długie, smukłe nogi zakończone są okrągłymi łapami. Wariantów kolorów i wzorców dopuszczalnych w rasie DRX jest wiele.
WZORZEC RASY

Natura

Wierna, przyjazna, wychodząca natura Devona Rexa czyni go doskonałym kotem rodzinnym. Devony to koty figlarne, radosne, żywe, ułożone i towarzyskie. Charakterystyczna dla devonów jest ich ciekawość wszystkiego, co dzieje się wokół nich. Ta wrodzona ciekawość, a także chęć do zabawy sprawiają, że koty te szybko uczą się sztuczek – pod tym względem można je śmiało porównać do psów – i nie tylko pod tym względem: devony uważane są za wierne i przywiązane do ludzi koty. Wierność opiekuna potwierdził już protoplasta rasy Devon Rex, Kirlee – podobno chodził z właścicielką na spacery na smyczy, zawsze pozostając przy niej.

Jeśli przyjmiesz Devona pod swój dach, za chwilę będziesz go jadł, spał i trzymał na kolanach podczas pracy przy komputerze lub relaksu na kanapie – Devon Rex będzie brał udział w każdej czynności, która jest częścią Twojej codzienności. Koty tej rasy szczególnie cenią sobie obecność człowieka i wspólne aktywności!

Bardzo dobrze rozumieją się również Devony z dziećmi. Z powodzeniem można nawiązać między nimi przyjaźń. Jeśli więź zostanie nawiązana, a kot zaufa dzieciom, wspólna zabawa będzie dla wszystkich źródłem ogromnej radości. Devon rex powinien mieć możliwość skakania, wspinania się i gonienia zdobyczy – drapaki, myszki, wędki, zabawki interaktywne to niezbędne akcesoria dla tej rasy.

Menu dla devona

Zadbaj o to, aby w całym domu była wystarczająca ilość misek z wodą lub innych źródeł wody dostępnych dla kota. Weź pod uwagę, że woda nie powinna znajdować się tuż obok miski z jedzeniem – w naturze koty nie piją wody w pobliżu ofiary, gdyż mogła ona ulec zanieczyszczeniu. Zaleca się również stosowanie automatycznych poideł do wody dla kota, aby animować je do picia. Kot powinien pić dużo wody, ponieważ zapobiega ona infekcjom dróg moczowych i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Ważnym składnikiem diety Devon Rex jest odpowiednia ilość wysokiej jakości tłuszczu, białka oraz innych mikro i makroelementów ważnych dla życia i zdrowia. Więcej informacji na ten temat otrzymacie Państwo od Hodowcy.
Pielęgnacja Devon Rexa

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Najważniejsi dla kota tej rasy są kochający właściciele i odpowiednia ilość zabawy. Aby kot ten nadal cieszył się dobrym zdrowiem, należy w pielęgnacji uwzględnić kilka potrzeb typowych dla jego rasy. O tym również poinformuje Cię hodowca tej rasy, nigdy nie bierz informacji z mało wiarygodnego źródła.

Alergia

Uporczywe kichanie, katar, swędzące i łzawiące oczy, uczucie braku powietrza, świszczący oddech, swędząca wysypka lub bąble (pokrzywka) na skórze, występujące podczas kontaktu ze zwierzętami takimi jak koty, to częste objawy alergii na sierść i inne alergeny tych zwierząt. Mogą one wystąpić w trakcie, bezpośrednio po lub co nie jest takie rzadkie po kilku dniach od kontaktu z nim.

Alergenami są nie tylko włosy tych zwierząt, ale także substancje wydalane w ślinie, moczu, kale oraz związki zawarte w ich naskórku. Ze względu na swoje właściwości alergeny te łatwo przenikają do dróg oddechowych, powodując wyżej wymienione objawy. Zwierzęta domowe, które najbardziej i najsilniej uczulają w Polsce to koty. Sierść i inne alergeny kota mają bardzo silne właściwości uczulające, są też jednym z najbardziej wszechobecnych alergenów. Cząsteczki kociego naskórka są bardzo małe, 10 razy mniejsze od alergenu roztoczy, dlatego łatwo unoszą się w powietrzu. Przeciąg, wiatr, roznosi je w powietrzu na znaczną odległość. Są też bardzo lepkie, co sprawia, że łatwo przenoszą się na ubrania i buty.

Najważniejszym alergenem kota jest białko Fel d I. Jest ono wytwarzane przez gruczoły ślinowe i łojowe znajdujące się w skórze, podczas lizania przenoszone jest wraz ze śliną na włosy i naskórek, gdzie białko to jest magazynowane.

Ta krótka informacja dla odpowiedzialnego kupującego jest wskazówką, jeśli jesteś uczulony na konkretne białko, zbadaj się, zrób test, jest to tani koszt, a da Ci pewność, czy możesz mieć zwierzaka w domu, aby w przyszłości uniknąć nieszczęścia Twojego i Twojego kota.
Nasze kociaki

Otrzymujesz pełne wsparcie nie tylko od momentu rezerwacji malucha, otrzymujesz naszą wiedzę i wsparcie na lata. Kocięta, przed opuszczeniem hodowli, są odpowiednio przygotowane, otrzymujesz wiele informacji i instrukcji jak postępować, karmić, dbać o zdrowie i środowisko kociaka oraz jak zapewnić mu bezpieczeństwo w nowym domu.

Wybór właściwego hodowcy

Jeśli myślisz o zakupie lub adopcji Devon Rex’a, pamiętaj, aby znaleźć profesjonalnego hodowcę tej rasy. Prawdziwego, doświadczonego hodowcę rozpoznasz po tym, że należy on do międzynarodowej organizacji i będzie mógł udzielić Ci szczegółowych informacji na temat hodowli, ponieważ jest ona regularnie kontrolowana przez tę organizację. Hodowca pokaże Ci rodowód kociaka oraz dokumentację medyczną rodziców. Kocięta powinny być zaszczepione, odrobaczone z odpowiednimi wpisami w książeczce zdrowia kota. Kot nie może opuścić szybciej Hodowli niż po ukończeniu 14 tygodni życia oraz powinien mieć już zaaplikowany chip pod skórą. Mimo, że kastracja nie jest obowiązkiem Hodowcy, lepiej aby kocię z przeznaczeniem na tzw kolanka, czyli do kochania, przed wydaniem go do nowego domu było już po zabiegu kastracji.